Omán - kouzlo země Arabského poloostrova

Termín 21. 2. 2024 - 28. 2. 2024
Původní cena 58 990 Kč
Cena 47 990 Kč
Rezervace

Program

1. den: Odlet z Prahy do Maskatu. Po absolvování vstupních formalit se přesuneme na hotel. Maskat je hlavní město sultanátu Omán, situované na pobřeží Ománského zálivu. Dějiny tohoto sídla ománské vlády sahají až do starověku. Dnes se v něm prolínají výškové budovy a luxusní nákupní centra s památkami na vrcholcích útesů. Patří k nim např. portugalské pevnosti Al Jalali a Mirani ze 16. století, tyčící se nad přístavem. Zbytek dne si užijeme volno pro regeneraci se po cestě.
Ubytování v hotelu v Maskatu.

2. den: Po snídani vyrazíme na půldenní prohlídku Maskatu. Začneme v Národním muzeu, které je největším muzeem v celém sultanátu. Jeho budovy ukrývají tisíce artefaktů, vyprávějících příběh tohoto národa. Obdivovat tu lze mnohé vzácné předměty, které reprezentují starou islámskou architekturu a kulturu Ománu a které dokládají roli tohoto státu jako hlavního hráče v regionu a zároveň ve východní Africe během koloniální éry. Stejně tak je tu zdokumentováno hospodářské oživené po roce 1970. Nejmodernější z budov muzea se nachází přímo naproti sultánského paláce ve starém městě. Tam si můžeme prohlédnout většinu historické architektury města s neopakovatelnou atmosférou. Nachází se tu unikátní památky, které hrály nedílnou roli v historii sultanátu, jako jsou např. pevnosti Jilali a Mirani, staré brány Maskatu a několik dalších muzeí. Později budeme pokračovat k paláci Al Alam, který je jednou ze šesti královských rezidencí sultána Qaboose v Maskatu a kde si uděláme krátkou zastávku na focení. Pokračovat budeme do starší části města Muttrah. Zde navštívíte tradiční souq, který využívají mnohem více místní než turisté, kde se prodávají rukodělné výrobky, látky, ománské oblečení, koření, šperky či všemožné kovové výrobky. Jedná se o jeden z nejstarších trhů v Ománu, jehož počátky spadají do historie starší než dvě stě let. Začíná u brány s výhledem na Ománské moře a Mutrah Corniche a končí branou ve staré městské čtvrti. Večer návrat do hotelu a odpočinek.

3. den: Po snídnai a po odhlášení z hotelu navštívíme největší mešitu v Ománu a jedno z nejnavštěvovanějších míst v Maskatu Velkou mešitu Sultana Qaboose. Budova, která pojme až 20 000 věřících, se vyznačuje směsí různých architektonických stylů. Obdivovat tu lze nádhernou výzdobu, velkolepé křišťálové lustry či ručně vyráběné perské koberce, které patří k největším na světě. Poté nás čeká cesta podél pobřeží s dechberoucími výhledy na moře. Naše první zastávka bude u závrtu Bimah, zasahujícího asi 200 metrů od moře. Je naplněný vodou tyrkysové barvy, která míchá sladkou i mořskou vodu. Velké betonové schodiště vyčnívající z přírodní krajiny nabízí sestup k malebnému bazénu, kde je možné si zaplavat s rybkami, které neškodným způsobem okusují prsty na nohou. Pokračovat budeme směrem na Sur a po cestě se krátce zastavíme pro pořízení fotografií ve Wadi Tiwi. Sur je krásné město uzavřené v přírodní zátoce s přístavní čtvrtí v tradičním stylu. Navštívíme rybí molo a továrnu na dhow a poté se ubytujte v hotelu v Sur. Večer vyrazíme do vědeckého centra Ras Al Jinz, kde uvidíme želví samice navracející se na svou pláž naklást vajíčka. (Upozorňujeme, že hlavní období hnízdění je od červena do srpena, v jiných ročních obdobích se želvy mohou, ale nemusí vyskytovat.) Omán je oblastí několika důležitých hnízdišť pro čtyři různé druhy želv: ohroženou želvu zelenou, želvu olivovou Ridley, želvu Loggerhead a kriticky ohroženou želvu Hawksbill. Kolem 22:00 návrat do hotelu v Sur.

4. den: Po snídani se vydáme na cestu do Wadi Bani Khalid, která se nachází v oblasti Al Sharqiya ve východní Omě. Tato oblast je proslulá svými jeskyněmi a jezírky, které mají konstantní průtok vody po celý rok. Wadi Bani Khalid leží mezi nádhernými horami a prohlédnout si tu lze i několik vesnic. Poznámka: Z hlavní silnice do pouštního tábora budeme pokračovat na 4WD. Dostaneme se do oblasti Wahiba Sands, která je tvořena obrovskou masou zvlněného červeného a bílého písku a dunami, které se tyčí až do výšky 200 metrů a jsou hostitelem rozmanité flóry a fauny. Večeře a nocleh v pouštním táboře.Večeře.

5. den: Po snídani se vydáme k paláci Jabreen (známém též jako Jibreen či Jibrin), postaveném na konci 17. století ve městě Bahlain v gubernii Al Dakhliya sultánem Imam Bel’arab bin Sultan Al Yarubi, jehož otec postavil pevnost Nizwa. To, co odlišuje Jabreen od ostatních pevností, je fakt, že byl postaven v časech míru, takže nebyl zamýšlen jako obraný hrad, ale jako centrum vzdělání. To dokazují dřevěné zdobené balkony a okna. Obdivovat tu lze i oblouky s arabskou kaligrafií a nádherně zdobený strop. Palác má dvě věže, několik jídelen a příjímacích sálů, knihovnu, ale také třídy. Později zastavíme u pevnosti Bahla, vybudované ve 13. a 14. století a poté navštívíme vesnici Al Hamra, známou svými dvoupatrovými domy z tmavě červené hlíny. V okolí je možné stále vidět samostatně stojící pozorovací věže. Večer dorazíme do Nizwa , které v 6. a 7. století bylo hlavním městem, jemuž stále dominuje pevnost. Navštívíme Bait Al Safah v Al Hamra Al Bait, tedy čtyřpatrový hrad vybudovaný před stovkami let v éře Al Yaaribah, který skvěle popsal ománský učenec Yousuf Al Sharouni. Bait Al Safah vystavuje tradiční ománské rukodělné výrobky odrážející jejich různé variance v dějinách sultanátu. Ubytování v hotelu v Nizwa.

6. den:  Po snídani vyrazíme na poznávání pevnosti Nizwa. Byla založena v 50. letech 19. století Imamem Sultanem Bin Saif Al Ya’rubi a kvůli její poloze na podzemním proudu trvala její stavba celých dvanáct let. Díky svému historickému významu patří k nejnavštěvovanějším ománským památkám a zároveň slouží jako sídlo vládců města. Její základy sahají do hloubky 30 metrů. Její hlavní částí je třicet metrů vysoká věž se silnými stěnami, která musí odolat palbě z minometů. Vchod hlídají dvě děla, která byla používána k obraně města v dobách válek. Uvnitř pevnosti projdeme bludiště místností, úzkých schodišť a chodeb, ale i haly s vysokými stropy a nádherné terasy. Prohlídka umožňuje seznámení se s místní ománskou kulturou. Poté nás čeká návštěva tržiště, které k pevnosti přiléhá a jehož budova odráží tradici města, tak i moderní architektonické směry.
Po cestě zpět do Moskatu navštívíme Birkat Al Mauz, ležící na úpatí Jebel Akhdar (Green Mountains). Kromě dvou zřícenin, velké banánové plantáže a nádherných scenérií tu můžeme obdivovat starý starý zavlažovací systém Falaj, zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Večer se ubytujeme v resortu Barcelo Mussanah, kde nás čeká večeře.

7. den: Po snídani v resortu si užijeme celý den odpočinku na pláži. Zde také zůstaneme ubytováni i další noc, večeře.

8. den: Odjezd na letiště v Maskatu a odlet do České republiky.

 

Specifikace

Cena zahrnuje: Letenku - Praha - Muscat - Praha,  uvítání na letišti v Maskatu, transfer z letiště do hotelu a zpět, 2x ubytování se snídaní v hotelu v Maskatu, 1 x ubytování se snídaní v hotelu v Sur, 1 x ubytování se Wahiba Sands Camp se snídaní a večeří - soukromý stan s vlastní koupelnou nebo v podobném campu, 1 x ubytování se snídaní v Nizwa, 2 x ubytování se snídaní a večeří v Mussanah  v hotelu   Barcelo Mussanah Resort (hotely 3*/4*), minerální vodu během transfer, wifi ve vozidlech během transfer, služby lokálního anglicky mluvícího průvodce, česky mluvícího průvodce

Cena nezahrnuje:  příplatek za jednolůžkový pokoj na vyžádání,  vstupní víza do Ománu (vyřizují se elektornicky, pro vstup na 10 dnů je cena 5 OMR), komplexní pojištění včetně poj covid od Union poj. typ  A 60 za zájezd - dítě do 14,99 cena 520,- Kč,  osoba do 69,99 let cena 800,- Kč, osoba 70 a více let cena 1360,- Kč,  spropitné a osobní výdaje

Obecné informace:
- Nemuslimové mohou letecky přivézt do země 2 litry alkoholu. Alkohol nesmí být konzumován na veřejných místech kromě míst s licencí, jako jsou hotely a restaurace. Je protizákonné vozit alkohol v automobilu.
- Omán je muslimskou zemí a je důležité, aby návštěvníci respektovali místní zvyklosti. Ženám se nedoporučuje oblékat si vyzývavé šaty, minisukně, kraťasy či šaty s výstřihy na veřejných místech (jako jsou kanceláře, trhy, centra měst či obchodní zóny.) Nejvhodnější jsou zakrytá ramena a sukně pod kolena, či dostatečně vhodné topy. Muži by měli nosit košile a dlouhé kalhoty. Kraťasy a plážové oblečení by se nemělo nosit mimo pláže a areál bazénů.
- Nefoťte lidi bez jejich povolení. Obzvláště ženy se nerady nechávají fotografovat. Je zakázáno fotit armádní objekty, hranice a letiště. Respektujte upozornění „NO PHOTOGRAPHY“
- Chovejte se zdvořile k obyvatelům vesnic – je slušné pozdravit a usmát se. Nevcházejte do domů bez pozvání. Pamatujte, že některé části vesnice jsou ženám nepřístupné. Toto musí být dodržováno!

 

Mapa

Galerie